Tyčinky z lilií vypouštějí pyl, který znečišťuje samotný květ a jeho okolí. Tyčinku stačí vzít mezi prsty a jemně trhnout. Nejlépe hned po otevření květu, kdy tyčinky ještě nejsou dozrálé a tolik nešpiní.

Květiny s dužnatým stonkem je lepší SEKAT ostrým nožem. Nůžkami se dužnatý stonek zmáčkne a rostlina nepřijímá ideální množství vody. 
Také dodržujeme dvoudenní výměnu vody, květiny tohoto typu jsou na čerstvost vody obzvláště citlivé.
 

Slunečnici seřízneme na délku vázy. Nalijeme do hrnečku vařicí vodu a slunečnici na 5 – 7 VTEŘIN ponoříme do hrnku. Horkou vodou se rostlině roztáhnou cévní svazky a rostlina přijme více vody. Slunečnici už znovu nezařezáváme a rovnou vložíme do vázy se studenou vodou. Zčernání stonku je projev spaření, není na škodu.

Je třeba část květního stonku ponořenou do vody po 2 až 3 dnech odříznout a přitom vyměnit vodu, nejlépe za odstátou. Odstátá voda obsahuje méně vzduchových bublin a květiny ji lépe přijmou. Každý den je však nutno hladinu vody kontrolovat a doplnit.

Do vody můžeme použít pár kapek octa (sava, citronové šťávy) pro dezinfekci vody nebo speciální výživu, kterou můžete u nás zakoupit.

Květině se musí před vložením do vázy obnovit řez (zkrátit spodní konce stonků o
2 až 3 cm). Ideálně nožem, pro méně zručné stačí ostré nůžky.Po zaschnutí pletiv není květina schopna plnohodnotně přijímat vodu.

Vždy odstraníme listy ze spodní části stonků (ponořených do vody). Zahnívající listy ve vodě podstatně zkracují životnost rostliny.

Vody dáváme jen tolik, aby stonky byly ve vodě 3 – 5 cm. V části květního stonku ponořené do vody probíhají hnilobné procesy a za 2 až 3 dny tato část květního stonku hyne a není schopna přijímat vodu.¨

Nenašli jste svou odpověď ? Neváhejte nám napsat.